Často kladené otázky - eBooks / Audio

frequently-asked-questions

Ako prebieha nákupný proces elektronických titulov?

Úplne rovnako ako pri papierových. Jediný rozdiel je v tom, že v tejto chvíli nie je možné v jednej objednávke kúpiť knihu a ebook súčasne. Elektronické knihy sa na rozdiel od štandardného nákupu dajú zaplatiť len platobnou kartou.

Čo sa stane, keď si kúpim ebook alebo audio knihu?

Po zaplatení kartou pošleme žiadosť do databázy majiteľa licencie a ten vzápätí vygeneruje link, na ktorom si titul môžete stiahnuť. Tento link vám v krátkom čase pošleme na vašu emailovú adresu.

V akom formáte si môžem kúpiť e-knihu?

V ponuke máme tituly v dvoch najrozšírenejších formátoch, a to ePub a PDF. Niektoré tituly sú k dispozícii v oboch týchto formátoch a je na vás, ktorý si vyberiete.

V akom formáte si môžem kúpiť audioknihy?

Audioknihy a audio súbory ponúkame v najrozšírenejšom audio formáte mp3. Z URL adresy, ktorú obdržíte emailom si tieto súbory môžete stiahnuť priamo do vášho zariadenia. Vo väčšine prípadov je nutné najprv zakúpené súbory dekomprimovať (rozbaliť). Prehrať ich potom môžete v ľubovoľnej aplikácii (napríklad Windows Media Player, iTunes, VLC, Winamp).

Ako si môžem zakúpený ebook prečítať? A čo je „DRM ebook“?

Všetky elektronické tituly, ktoré máme v ponuke, sú chránené systémom DRM, čo je formát elektronickej ochrany autorských práv. Celosvetovým správcom týchto licencií je spoločnosť Adobe. K čítaniu DRM titulov je nutné nainštalovať program Adobe Digital Editions (zadarmo k stiahnutiu tu). Pri prvom spustení si vytvoríte užívateľské konto Adobe a program spracuje licencie vami zakúpených titulov. Na URL adrese, ktorú dostanete emailom, stiahnete súbor, ktorý v programe Adobe Digital Editions otvoríte. O zvyšok sa postará automat – pripojí sa k serveru s obsahom a titul vám stiahne do počítača.

Môžem čítať zakúpené ebooky na iných zariadeniach?

Áno. Program Adobe Digital Editions je k dispozícii aj pre zariadenia Apple (iPhone, iPad) a tiež zariadenia fungujúce pod systémom Google Android. Adobe Digital Editions je tiež k dispozícii na rôzne ďalšie zariadenia a čítačky elektronických kníh. Ich kompletný zoznam nájdete tu. Pred nákupom e-titulov odporúčame overiť v manuále vášho zariadenia, či tento softvér podporuje.

Kúpil som nesprávny ebook. / Chcem zakúpený ebook reklamovať.

Na nákup elektronických a audio kníh sa nevzťahuje právo reklamácie, všetky predaje sú konečné. Vo chvíli, keď nákup uskutočníte sa už od transakcie nedá odstúpiť. Radi by sme vám v takýchto situáciách vyšli v ústrety, ale aj nám ako distribútorovi vo chvíli vášho nákupu vystaví majiteľ licencie faktúru, ktorú musíme bezpodmienečne uhradiť. Pri nákupe vás preto žiadame o zvýšenú opatrnosť a na neskoršie reklamácie žiaľ nemôže byť braný ohľad.

Ako dlho bude zakúpený link aktívny? Koľkokrát môžem ebook stiahnuť?

Link (URL adresa) expiruje v 2 prípadoch – ebook bol stiahnutý 3x - 6x (v závislosti od konkrétneho titulu a vydavateľa), alebo automaticky 24 mesiacov po uskutočnení nákupu.

Čo sa stane, keď link expiruje a ja náhodou prídem o všetky svoje dáta?

Ebooky, rovnako ako všetky ostatné originálne digitálne dáta či software, sú zodpovednosťou každého z nás. Odporúčame preto uskutočňovať pravidelnú zálohu vašich dát. Ak máte prístup k svojmu Adobe účtu, mali by ste mať v aj prípade straty možnosť stiahnuť si svoje zakúpené ebooky na nový počítač či zariadenie. Zdvorilo, ale dôrazne vás preto žiadame, aby ste si pred nákupom ebookov dôkladne preštudovali Často kladené otázky programu Adobe Digital Editions a vyhli sa tak prípadným komplikáciám.

Na koľkých zariadeniach naraz môžem čítať svoj ebook?

Všetky tituly s DRM ochranou môžu byť v jednom okamihu k dispozícii na 6 zariadeniach. Ebook teda môžete mať rozčítaný súčasne napríklad na vašom PC, mobilnom telefóne a čítačke elektronických kníh.

Ako to, že ebook je momentálne nedostupný?

Napriek tomu, že ebook nie je papierová kniha a teoreticky by mal byť k dispozícii neustále, jeho dostupnosť spravuje majiteľ autorských práv. Vo výnimočných prípadoch sa teda môže stať, že elektronická kniha je dočasne nedostupná. Vydavateľ jej predaj z nejakého dôvodu na istý čas pozastavil.