A Message From Ukraine

12. júla 2023
  • Ťažko uveriť tomu, že 24. februára 2023 to bude už rok odkedy vojna na Ukrajine nabrala celoštátny rozmer a od anexie Krymu Ruskom prejde dlhých 9 rokov.


Živo si pamätám prvotný šok, prebdené noci a tisíce klikov na „Minútu po minúte“ od Denníka N. Nie je možné predstaviť si a pochopiť, čomu všetkému musia obyvatelia Ukrajiny čeliť, mnohí už od roku 2014. Neprináleží mi hovoriť o tom, čo môže vojna znamenať pre všetkých tých, ktorých sa dotkla priamo alebo boli jej svedkami.

Rada ale napíšem aspoň pár slov k tejto knihe. Obsahuje súpis tých najzásadnejších prejavov prezidenta Zelenského z obdobia rokov 2019 – 2022 a môže poslúžiť ako pripomienka faktu, že aj keď sa o vojne píše a hovorí o niečo menej ako pred rokom, rozhodne to neznamená, že končí a pamätať na to je pre nás všetkých dôležité.

Message from Ukraine

Message from Ukraine

Zelensky, Volodymyr
AngličtinaPevná väzba
Cornerstone
ISBN: 9781529153545
Na objednávku
Predpokladané dodanie vo štvrtok, 15. augusta 2024
6,94 €
Bežná cena: 7,71 €
Zľava 10 %
(-10 %)
Na objednávku
Predpokladané dodanie vo štvrtok, 15. augusta 2024
7,71 € -10 %

Prezidentovi nemožno uprieť dar reči, z jeho slov necítiť kalkul, naopak, každou vetou mieri priamo k jadru veci. Presvedčivosť a čistota v jeho vyjadrovaní vie nenásilne inšpirovať a morálne povzbudiť. Núti nás pamätať si, že výsledok vojny je dôležitý pre budúcnosť Ukrajiny, budúcnosť Slovenska, celej Európy a demokracie, a že za budúcnosť sme zodpovední aj ako jednotlivci.

Zelenského prejavy pomáhajú hlbšie pochopiť nielen jeho vlastné presvedčenie a etické princípy, ale aj históriu Ukrajiny a identitu jej občanov. Čitateľ sa vďaka informáciám, ktoré kniha obsahuje ľahšie pozrie na aktuálne dianie v širších súvislostiach.

Kniha sa číta rýchlo, no dojem z nej pretrváva dlhodobo. Mnohé jeho staršie prejavy som ja osobne nepoznala a tie, ktoré mi aj boli známe majú na papieri o to väčšiu váhu.

Je dôvodné sa domnievať, že mnohé z prezidentových výrokov sa vďaka svojej morálnej sile a priamosti zapíšu do učebníc histórie, podobne ako Churchillove prejavy z obdobia 2. svetovej vojny a knihu odporúčam doplniť do každej knižnice.